Interjú Patkós Katalin önkéntessel

Interjú Patkós Katalin önkéntessel a Közösségek Hete alkalmából

„Nemcsak a gőzgépet, az ikonográfiát is meg lehet ismerni és érteni”

Okleveles gépészmérnök, feleség, anya, többszörös nagymama, docens vezetéseket tart és mentorálja az új docens vezetést tanulókat, információkat ad a látogatóknak angolul, franciául és németül - Patkós Katalin tizenegy éve önkéntes a Szépművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában. Azoknak, akik épp most törik a fejüket azon, jelentkezzenek-e önkéntesnek, azt üzeni: Ne gondolkodjatok, vágjatok bele!

„Két jelentős állásváltoztatás közt egy évig olyasmivel akartam foglalkozni, amivel addig sohasem, és ami érdekel is” - mondja Patkós Katalin. Hozzáteszi: volt filmfesztiválon is önkéntes, de azután olyan önkéntes munkát keresett, ami a művészetekkel kapcsolatos és állandó. 2007 óta önkéntes a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galériában, előtte elvégzett egy OKJ-s festménybecsüs tanfolyamot, az ott szerzett tudás nagy segítségére van a múzeum információs pultjában. „Az ember szeretné az őt körülvevő világot megérteni – vallom, hogy nemcsak a gőzgép működését, de az ikonográfiát is meg lehet érteni”. Szerinte a társadalom minden területén szükség van az önkéntes munkára, a baráti körében többen is önkénteskednek, akad, aki éppen a Szépművészetiben – reményei szerint az ő lelkes beszámolói nyomán. De van olyan ismerőse is, aki anyaotthonban segít az embereknek. „Csak egyetlenegy barátnőm van, akivel vérre menő vitákat folytatok a dologról: ő azt állítja, hogy az információs pultban végzett rendszeres önkénteskedés már túlmegy azon az energia-befektetésen, amit még ingyen szabad adni, elfogadni. Én meg azt állítom, hogy ez teljesen rendben van: bármit lehet ingyen adni. Minden alkalommal azzal a jó érzéssel megyek haza, hogy na, ez a nap is rendben volt” - mondja.

Milton lányai és a testtartás

„Az ember itt az információs pultban mindig tanul valamit. Emlékezetes eset volt, amikor egy külföldi látogató egy fiatal nőt ábrázoló fotót mutatott a telefonjában, és azt mondta, ehhez hasonló képet már látott a Magyar Nemzeti Galériában régebben, tudnék-e segíteni, melyik festmény az. Nekem rögtön ismerős lett a lány testtartása, és egyszer csak beugrott, hogy Munkácsy Mihály Milton diktál a lányainak című képéről van szó. Mindjárt fel is vezettem a látogatót a festményhez, ez nagyon jó érzés volt. A Szépművészetiben is az olyan kérdéseket csíptem, amikor valaki azzal jött, hogy van valami macskás kép, ő azt szeretné látni. Persze, feleltem, Jan Steen Macskacsalád című képéről van szó” - meséli Kati. „Ez jó érzéssel tölt el, örülök, ha egy ilyen feladatot meg tudok oldani” - mondja.

Kati elvégezte a docens tanfolyamot is a Szépművészetiben, mindkét múzeumban vezet és mentorálja az újonnan docensképzésre jelentkezőket. Állítja: mindig tanul az új emberektől, no meg az is érdekes, hogy mindenkinek másképpen kell segíteni, hogy a legjobbat hozza ki belőlük az ember.

És persze az sem lényegtelen, hogy milyen kiállításokat láthat. Amikor a kedvenc kiállításáról kérdezem, rögtön El Kazovszkijt említi,: „Korábban is kedveltem a művészetét, de itt a Galériában maga a kiállítás, a nagyon jó rendezés, a kiállítás koncepciója ragadott meg legjobban” - meséli. Szereti azt is, hogy művészekkel találkozhat itt: „Korniss Péter fotóművész emblematikus alak volt itt, üdítő színfolt, nagyon jó volt vele beszélgetni is, nemcsak a képeit nézni. Mert ő szinte minden nap itt járt, amíg a kiállítása nyitva volt, szerette látni és figyelni, mit gondolnak az emberek a fotóiról. Abszolut közvetlen, kedves ember, mondtam is neki egyszer, ma úgy néz ki, hogy a múzeum csak miatta van nyitva, mert aznap tényleg többen voltak kíváncsiak az ő fotóira, mint az állandó kiállításra, ez ritkán fordul elő.

Amikor arról kérdezem Katit, ő ad-e többet a múzeumnak, vagy fordítva, ő kap-e többet, így felel: „Nem tudom, ez egy kellemesen kiegyensúlyozott kapcsolat, ez igazán ritkaság az életben. Ezért csak azt mondhatom mindenkinek: aki töpreng, hogy jelentkezzen-e önkéntesnek vagy sem, az ne gondolkozzon egy percet sem, vágjon bele!”

Az interjút Ivánné Török Katalin önkéntes készítette.

You are not authorised to post comments.

Comments will undergo moderation before they get published.