A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása

Farkas Ferenc önkéntes ajánlója Samuel P. Huntington könyvéről

Napjaink eseményeit, a minket érő információ növekvő mennyisége ellenére – vagy éppenséggel emiatt – egyre nehezebb megértenünk. Érezzük, hogy valamilyen szabályszerűség és rendszer létezik, amely a társadalmakban és az azok között zajló eseményeket meghatározza, de ezeket nem tudjuk megragadni és megfogalmazni. Akik szeretnék valamelyest megérteni, hogy mi és miért történik  manapság a világban, azoknak szívből ajánlom Samuel P. Huntington “A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása”  (The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order.) című könyvét. Az író a Harvard Egyetem professzora volt. A nagy port kavart és világhírűvé vált írása 1996-ban jelent meg és a témában alapkönyvvé vált. 

Francis Fukuyama 1992-ben megjelent és szintén világhírnévre szert tett „A történelem vége és az utolsó ember” című könyvében foglaltakat cáfolva – melyben Fukuyama arra a megállapításra jutott, hogy a Szovjetunió összeomlása után a világrendet a nyugati liberális demokrácia végleges diadala határozza meg - Huntingon azt állította, hogy a jövő konfliktusai osszabb esetben háborúi – a különböző vallásokon és kultúrákon nyugvó civilizációk - és nem az egyes államok - törésvonalai mentén alakulnak majd ki. A történelem új szakaszba lép, a hidegháború után kialakuló új világrendben az uralkodók, nemzetek és ideológiák közötti harcot felváltja a kultúrák közötti harc, a nyugati világ egyeduralma után sokpólusú világ alakul ki, melyben a nem-nyugati kultúrák is részt vesznek az új világrend kialakításában. A nyugati civilizáció fennmaradásának feltétele, hogy meg kell tanulnia érvényesíteni érdekeit egy többcivilizációs világban.

A mai ember számára megdöbbentő, hogy Huntington milyen pontosan látta előre az eseményeket. Az emberiség története a civilizációk története. Ezek megismerésében és megértésében, konfliktusaik és kapcsolataik feltárásában segít Huntington tudományos alapossággal megírt könyve. A több mint 600 oldal elolvasása élvezetes és számos esetben a ráismerés élményét nyújtja az olvasónak. A mű nem hiába számít alapkönyvnek számos egyetemen.

Nekünk, kultúrával foglalkozó önkénteseknek különösen érdekes lehet ez az olvasmány, hiszen a kultúra legmagasabb entitása a civilizáció, és a könyvből kiderül, hogy ennek milyen meghatározó szerepe van az egyes ember és a társadalom önmeghatározásában.

                                                                                                          Farkas Ferenc

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.