A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Képzőművészeti barangolás Tel Aviv-ban, avagy mit csinált felséged 8-tól 2-ig

Novemberben a meleg, napfényes Izraelben jártam, közelebbről Tel Aviv-ban, még közelebbről egy hétig tevőlegesen részt vehettem az unokám mindennapjaiban. Mivel a gyermek reggel 8 és délután 2 óra között óvodában volt, ezalatt kényelmesen, ráérősen jártam a várost. Néhány benyomást, látványt szeretnék megosztani veletek.

KusamaA Tel Aviv Museum of Art talán az itthoni MNG, a Szépművészeti és a Ludwig múzeum érdekes kevercseként írható le. Általában sokan látogatják, rengeteg iskolai, gyerek, napközbeni programot ajánl. Az időszaki kiállítása – a japán Yayoi Kusama munkáiból -  különösen nagy izgalmat váltott ki, jegyet csak online lehetett venni és 2022 márciusig (majdnem a kiállítás végéig) a megnyitó után néhány nappal már minden jegy elkelt.  

Az biztos, hogy a környék fái, de még egy lelkes látogató is emblematikus Kusama pöttyökbe öltözött.     
           

 

Csendesebb helyeket keresve az izraeli festészet és szobrászat gyökereit bemutató termekbe kerültem. Kik voltak az első művészek, akik a mai Izrael területén alkottak, hatottak a későbbi, mai művészekre? Honnan érkeztek, milyen műveket hagytak ránk?

Semmiképpen nem meglepő, hogy a 20. század első felében az akkori Palesztinai Brit Mandátum (1920-tól) területére érkező képzőművészek zöme Kelet-Európából érkezett. A születési helyeket nézve Románia, Magyarország, Lengyelország, Oroszország (Fehéroroszország), ritkábban Németország.  Ezek a festők még születési helyükön, illetve Európa egyéb iskoláiban képezték magukat, így nem csoda, hogy a stílusok egyáltalán nem idegenek, sőt, szembetűnő a hasonlóság. A témaválasztás, a művek címe persze már más, kevésbé ismert világba vezet bennünket.

Két ellentétes hangulatú képet tettem egymás mellé, ahogy az az életben, a valóságban is volt.

Az 1895-ben Bukarestben született Marcel Janco Ma’abara című képe az Izrael megalakulása után kialakított egyik ideiglenes befogadó tábort (ez a cím jelentése is) ábrázolja. Ezek a táborok sátrakból, fémből, fából készült tákolmányokból álltak, roppant rossz körülményeket biztosítva a frissen érkezetteknek.

 Marcel

Yohanan Simon Berlinben született, 1905-ben.  A Sabbat a kibucban című képet 1947-ben festette. A szombat a mai Izraelben is becsben tartott heti ünnepnap. A vidámság, pihenés, családi programok, „együtt idő” jellemzőek. Ezt tapasztaltam a nagyon világi és multikulturális Tel Aviv-ban is. A tömegközlekedés hiányában (ezen a napon nem járnak a vonatok, autóbuszok, villamosok) gyalog, biciklin, autóval közlekednek. Irány a tengerpart, vagy a parkok, ahol csapatokban, több család együtt, barátok, rengeteg gyerekkel körülvéve játszanak, beszélgetnek, grilleznek.

ThelmaA Lengyelországból 1923-ban érkezett Zeev ben Zwi szobra 1931-ben készült a csellista Thelma Yellinről. Az életét bemutató könyv borítója alapján bárki összehasonlíthatja a fotót és a művészi megfogalmazást.

 

 

 

 

Természetesen nem maradhat ki a „hőstörténetből” egy magyar származású művész sem. Feri Rosenfeld Budapesten született 1912-ben, a Palmach harcosok a Ben-Shemen erdőben bevetés előtt című képet 1947-ben festette.

Ros2Kik és hol és miért lettek bevetve?

A Palmach egy 1941-ben a Haganah, a zsidó földalatti hadsereg részeként létrehozott elit harcoló csapat volt. Kisszámú, de nagyon ütőképes és fontos alakulat volt, légi, tengeri és hírszerző részleggel. Izrael megalakulása után, amikor a hivatalos hadsereget megszervezték, a Palmach brigádjait feloszlatták. No és miért fontos a Ben-Shemen erdő? A ma kedvelt kirándulóhely Tel Aviv és Jeruzsalem között található. Ez az egyik első terület, amit az 1901-ben létre hozott  Zsidó Nemzeti Alap az akkori  Oszmán Palesztinában megvásárolt, fásított és településeket hozott létre.

Bár a képek stílusa ismerős volt, a címek sokszor  kutakodást igényeltek, ami megéri az időt és befektetett energiát, hiszen éppen ez teszi érdekessé egy másik országban, más történelembe és kultúrába beágyazott művek, tárgyak megismerését.

2022. január 17.                           Patkós Katalin

 A képek a szerző felvételei

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.