A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Milyen is egy önkéntes? Szürke minden elmélet… a zelený je strom života …folytatná Molnár Éva Goethét idézve csehül

Rendhagyó beszélgetésre készültem Molnár Évával, nem ez az első interjú vele, bő egy évtizede elmondta mikor, miért csatlakozott az önkéntes programhoz. Kíváncsi voltam mindarra, amit akkor nem kérdeztek meg tőle, vagy ami azóta történt vele. Ő mára azon kevesek közé tartozik, aki az SZM önkéntes csapatához az alapítás évében (2006 novemberében) csatlakozott és több területen is kipróbálta magát. Szabad idejében feltöltődési sport-programokon edzi magát: síel, túrázik, futó edzéseken erősíti erőnlétét, vadvízi evezősként bejárta Csehország sebes folyású vizeit. 

Molnár ÉvaMegismerkedésünk kezdetétől feltűnt Molnár Éva szerénysége, csöndessége. Egyik infópultos beszélgetésünk során közös ismerősre találtunk, egy síelő társában, kapcsolatunkat hasonló érdeklődési körünk, Alfons Mucha művészete, a szecesszió iránti lelkesedésünk mélyítette tovább.

Többekben felmerül a kérdés, honnan ismeri valaki olyan jól a cseh nyelvet, ha nem ott született és rokonai sem élnek ott? A válasz egyszerre egyszerű és mégis egyedi: elhatározta, hogy ezen a nyelven fogja olvasni a cseh írók műveit, amihez ráadásként hozzájárult Prága, majd fokozatosan Csehország kis városainak miliője, kultúrájának, embereinek a megismerése, szeretete. A bölcsészkaron orosz–történelem szakon végzett, majd a Magyar Távirati Irodánál dolgozott, ahová, mint fogalmazza „Bejött a világ…”, szélesre nyílt a horizont. Ezeknek az éveknek a tapasztalatait remekül kamatoztatta nyugdíjas éveinek két meghatározó hobbijában: a Bohemia Baráti Körben, amelynek egyik alapítója, krónikása, motorja, és a Szépművészeti Múzeum Önkéntes Programjaiban. Szenvedélyeit könyvek, cikkek fordítójaként, szerkesztőjeként, korrektoraként éli ki ma is.

Mérföldkövet jelentett életében a rendszerváltás, létrejöttek az első civil szervezetek. Ezek egyikeként alakult meg a Bohemia Baráti Kör, hosszabb nevén A cseh kultúra magyar barátainak egyesülete. Céljuk mindkét ország kultúrájának megismertetése és terjesztése, ezt a küldetést több évtizede sikeresen teljesítik, mint arról a honlapjukat (http://bohemiabk.hu/) és a Széchenyi Könyvtár Elektronikus Periodika Adatbázisában (https://epa.oszk.hu) is elérhető Bohemia folyóiratot lapozgatva meggyőződhetünk. A honlap főmenüjét böngészve eljutunk Csehország lenyűgöző kisvárosaiba, cseh múzeumokba, bepillantást nyerünk a kortárs cseh filmekbe és még számos érdekesség vár bennünket. Az évkönyvek bevezetnek a cseh kultúra mindennapjaiba és a cseh nemzeti konyha rejtelmeibe is.

Molnár Éva ruhákÉvek óta csodálom Éva rendhagyó, elegáns ruháit, mellényeit, kendőit, mint mondta, ez tudatosan kialakított stílusává vált az elmúlt évek alatt. Még a táncházi mozgalom kezdetének idejére nyúlik vissza a népművészet iránti lelkesedése. Az egyedi ruhákat Szalai Zsuzsa díjazott ruhatervező készíti, a ruhákban ötvözve a népművészet hagyományait a díszes, gazdag főúri divatból ismert megoldásokkal, hozzátéve mindazt, amitől ezek a XXI. században is divatosak és különlegesek maradnak.

A 90-es években cseh kapcsolatainak köszönhetően Éva Londonban és Prágában megismerte Alfons Mucha családjának még élő tagjait. MuchaE találkozás, a kölcsönös szimpátia lehetővé tette a mester életét megörökítő családi regény lefordítását[1] A magyar nyelvű könyv sikerességét mutatja, hogy 2020-ban a könyv második kiadása is megjelent. Az álmok megvalósulása folytatódott, 2009-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Szépművészeti Múzeumban „A nő dicsérete, Alfons Mucha, a cseh szecesszió mestere” címmel időszaki kiállítást láthatott a közönség. Ebben az évben a Cseh Köztársaság töltötte be az Európai Unió elnöki tisztét, és ehhez kapcsolódóan az EU-tagországok több fontos kulturális eseménynek adtak helyszínt. A kiállítás a mester párizsi, amerikai és cseh korszakából származó műveit tárta a látogatok elé.

Éva a múzeumi önkéntesség számos területén kipróbálta magát 2006 óta. A Körséta[2] program jelenleg is aktív tagja és az SZM információs pultjának önkéntese. Részt vett a topográfia készítésében. Sikeres volt a hat évig negyedévenként megjelent Önkéntes Hírmondó[3], amelynek hasábjain az önkéntesek olvashattak társaikról, program-lehetőségekről, és ötletekre lelhettek a munkájuk során előálló nehéz helyzetek megoldásához. Rovatvezetőként (2008-tól) Éva szerepet vállalt a hozzá oly közelálló feladatból, az „Így láttuk…” című rovatban, az önkéntes találkozók eseményeiről, élményeiről számoltak be a társai. Nem titok, a két éve induló „Képben vagyunk…” blogban is szívesen láttuk volna, de elfoglaltságai okán ezt a felkérést nem tudta vállalni.

Régóta érdekelt, mit jelent a Bohemia címében, az ’i’ betű fölé rajzolt szívecske? A kis szív jel a Bohemia Baráti Kör nevében Václav Havelnek állít emléket, aki 1995-ben Budapesten a Bohemia folyóirat korábbi számát dedikálva aláírása alá szívecskét[4] rajzolt. Mit jelent e-mail címben, aláírásban, a Molnárová névben az -ová[5] végződés? Megtudtam, hogy Csehországban 2022. január 1-ig a külföldi nevekben is kötelező volt a végződés használata. Praktikus oka is volt, hogy a nevét így írja, cseh kapcsolataiban ezt használja.

Mint mindig, amikor Évával beszélgetek, ismét bővítette ismereteimet.

Tóth Ágnes

  1. február 18.

 

Képek sorrendben:

Portré: © Tomáš Kolomazník, 2017
Szalai Zsuzsa ruhakészítő kiállításán: © Limes Galéria, 2005
A Mucha-kiállítás megnyitóján Gál Jenővel, a Cseh Centrum igazgatójával:
© Zachár Ottó, 2009 

 


[1] A fordítás Jiří Mucha: Alfons Mucha (Eminent, Praha, 1999) című műve alapján készült, fordította: Molnár Éva. Az első kiadás 2005-ben, a második kiadás 2020-ban a Tandem Grafikai Stúdió gondozásában jelent meg. Jiří Mucha a festő 1991-ben elhunyt fia.

[2] A Körséta program: 2008-ban indult, az önkéntesek által tartott 100 perces vezetés célja – napjainkban is – a múzeumok (SzM, MNG) munkájába újonnan bekapcsolódó önkéntesek számára helyismeretet nyújtani az intézményekről, illetve a gyűjteményeiről, mely ismeretekkel a látogatók segítségére lehetnek.

[3] Az Önkéntes Hírmondó, mint negyedéves hírlevél 2008 októberétől–2013 októberéig jelent meg.

[4]

Bohémia

[5] Korábban a cseh anyakönyvi törvény szerint a nők vezetéknevéhez – férjük családnevének felvételekor is – hozzá kellett tenniük a nőnemet jelölő „-ová” toldalékot. A végződést külföldi neveknél is előírták.

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.