A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

„Bizonyára a másragondolásnak is van kémiai vegyülete” Havas Juli első regényéről

„Bizonyára a másragondolásnak is van kémiai vegyülete”

Havas Juli első regényéről

Nincs Hold, ha nem nézed – ez a rejtélyes címe Havas Juli regényének, ami a szerelemről, az orvosi hivatásról, a járvány idején egy Covid-osztály belső életéről, a szeretői „státuszról”, zaklatott gyerekkorról, egy láncdohányos, zsidó származású nagymamáról, egy Charles Bukowski nevű szimpatikus cicáról szól – és még felsorolni is sok lenne, mi minden másról.

Havas Juli

„Két szenvedély, egy történet” - így foglalja össze a Kalligram kiadó a címlapon Havas Juli első regényét, ami idén tavasszal jelent meg először. Dr. Kertész Anna kezelhetetlen kamasz, akit állandóan veszekedő, egymást mégis imádó szülei egy időre a nagymamához költöztetnek, hátha ő majd megneveli a tinédzsert, talán még le is tud érettségizni szigorú felügyelet és különórák mellett. A zűrös lányról hamarosan kiderül, hogy rendkívül intelligens, először ápoló, majd orvos lesz belőle –  imád és tud is tanulni, hűvös, tárgyilagos intelligenciával szemléli maga körül az eseményeket, beleértve saját, különös és furcsa szerelmi életét is. Valami sajátos, megmagyarázhatatlan okból minden kapcsolata tönkremegy, míg végül kiköt egy nála jóval idősebb, nős, háromgyerekes családapa mellett – akinek persze esze ágában sincs otthagyni Annáért a családját, de azért a lány minden szabad percére igényt tart, zaklatja telefonhívásaival, kapcsolatuk a bántalmazás határáig jut.

Vajon hogyan lehetséges, hogy egy intelligens, komoly orvosnő, aki koronavírus-osztályt vezet a járvány idején, ennyi ideig egy perspektívátlan, gyakran megalázó kapcsolat foglya lesz, mikor nemcsak eszes, de szép is?

A szerelmi szál mellett a regény – számomra – egyik legfőbb vonzereje, hogy nagyon is életszagú betekintést nyújt a Covid-osztály életébe, bemutatja a vírustagadó betegeket, a kétségbeesetten az életükért küzdőket, az ápolókat és az orvosokat, hihetetlen erőfeszítéseiket, hogy akit lehet, mégis meggyógyítsanak. Bepillanthatunk abba is, hogyan viselik az orvosok, hogy rengeteg beteget minden erőfeszítés dacára sem tudnak megmenteni – hogyan lehet ezen túllépni?

Tudtommal ez az első regény a magyar könyvpiacon, amely belülről mutatja meg a Covid elleni küzdelmet. A leírás nagyon hiteles – de ez nem is csoda, hiszen a szerző valójában tüdőgyógyász főorvos – a Havas Juli csak álnév, a Győrben gyógyító doktornő életében először írt regényt, mint tavasszal a Szigetköz TV-nek nyilatkozta, „azt tudtam, hogy elsőként egy doktornős szerelmi történetet akarok írni”. Mint a tv-adásban elmesélte, végigdolgozta a járványt, úgy gondolta, olyan helyszínről és környezetről – az egészségügyről – ír, amit tényleg nagyon jól ismer. Izgatta a doktornő-írónőt az is, hogyan ragadhat be egy ennyire intellektuális, vonzó lány egy ilyen perspektíva nélküli kapcsolatba egy nős férfival, aki még gyereket se akar tőle. Egyvalamiben nagymester viszont a regény főszereplője: a problémák tagadásában, „bizonyára a másragondolásnak is van kémiai vegyülete” - fogalmazza meg a hősnő magának, amikor szándékosan elfojtja problémáit, a többi között a gyerek-kérdést is.

Izgalmas kérdéseket boncolgat tehát a regény, rendkívül olvasmányos stílusban. A regény az idei őszi Margó-fesztiválon – ahová idén 56 könyvet jelöltek a szerzők, illetve a kiadók – az első tíz közé jutott, nyerni mégsem tudott. (Vonnák Diána kapta ebben az évben a Margó-díjat). Ez azonban ne vegye el a kedvünket az olvasástól – aktuális témákról mindig érdemes egy jól megírt regényt kézbevenni.

                                                                                     Ivánné Török Katalin

2022. november 14.

 

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.