A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

"Jogászként fehér hollónak számítok"

"Jogászként fehér hollónak számítok” - Interjú Dr. Baracsi Katalin önkéntessel

 

Kivételes és különleges, hogy anya és lánya[1] egyidejűleg legyen több éve az önkéntes csapatunk tagja. Dr. Fehér Katalint, Kati mosolygós édesanyját előbb az MNG-SZM közös életünk időszakában ismertem meg, Katival kapcsolatos első emlékeim a Közösségek Hete rendezvényhez fűződnek. A pandémia idejében szakavatott informatikai oktatásai, együttes videóink, az MNG-ban vezetett körsétái, infopultos beszélgetéseink tették emlékezetessé mindig mosolygós arcát.

 

  • Mióta vagy önkéntes és mi motivált abban, hogy a múzeumi önkéntes munkát válaszd?

Lassan 13 éve erősítem a múzeum önkéntes csapatát. A barátnőmmel nagy múzeumba járók vagyunk, a Szépművészeti Múzeumban tett látogatás során találkoztam önkéntesekkel, akiket jól kifaggattam, hogy mit és hogyan csinálnak.

Nagyon lelkesek és segítőkészek voltak. Tőlük tudtam meg a jelentkezés feltételeit, amit már másnap el is küldtem a múzeumba. Két héten belül ott találtam magam egy magyar-angol nyelvű interjún, majd kezdődött az infopultos mentori időszak. Nagyon szép helynek tartom a mai napig a Szépműt, az infopultos önkénteskedés lehetőséget ad a nyelvgyakorlásra, új emberekkel való találkozásra, a szabadidő hasznos eltöltésére.

  • Ismerem elhivatottságodat, munkádat, amit a digitális világ biztonságos használatának érdekében napról napra végzel. Már maga az internetjogász kifejezés sem közismert, mi mindennel foglalkozik az internetjogász? Többen is vagytok Magyarországon, akiknek ez a szakterületük?

Az internetjogász kifejezést egy médiában történt megszólalás hozta magával. Egy rövidebb vagy hosszabb beszélgetős műsorban ki kell írni a nevem alá, milyen területnek vagyok a szakértője. Többen foglalkoznak hozzám hasonlóan digitális médiaműveltség fejlesztéssel, internetbiztonsággal, de jogászként igazi fehér hollónak számítok ezen a pályán. Az internetjogász kifejezés ötvözi a jogi tudásomat és az internetet, mint a munkámban megjelenő témát. Ez a gyakorlatban interaktív foglalkozásokat, tréningeket jelent gyerekeknek, fiataloknak, érdeklődő felnőtteknek országhatáron belül és kívül. Készítek tananyagokat, saját programokat, rendszeres előadó vagyok konferenciákon, kerekasztal beszélgetéseken és a médiában is.

Küldetésem, hogy minél több embert tegyek magabiztossá az online világban. Ismerjék meg, tudják, hogy egy-egy netes cselekménynek milyen jogi következményei vannak, hogy kitől és milyen formában kérhetnek segítséget. Mindezt közérthetően, élményszerűen az adott korosztály igényeihez igazítva teszem online és offline egyaránt.

  • A televízióban több műsorban is hallhattam, milyen ellenőrizhetetlen veszélyeket is hordozhat magával az internet korlátlan használata a gyerekekre (pl. a TikTok világa). Mi a véleményed a világháló biztonságos használatának lehetőségeiről a családban?

Ezzel a válasszal akár az egész interjút is ki tudnánk tölteni. Számomra az a fontos, hogy az egyes generációkat közelebb hozzam egymáshoz és a kíváncsiságot visszahozva egymás digitális mindennapjait is jobban megismerjék. A gyerekek technikai jártasságát nem szabad úgy kezelni, hogy akkor ők mindent meg tudnak oldani. Egy bántalmazás, fura netes kérdések (pl. egyedül vagy otthon? küldenél egy képet?) komoly félelmet okoz bennük.

Felnőttként hiszek a példamutatásban és a digitális szerződésen alapuló, családi szabályok felállításában, ami hozzájárul ahhoz, hogy a gyerek rátaláljon a saját, önálló útjára. Ehhez időre, türelemre és egy bizalmon alapuló kapcsolat kialakítására van szükség, aminek a tévedés, a szabályok újragondolása, az egymástól tanulás épp úgy része.

  • Mit jelent a Facebookon a 2,6 ezer követőd? Hány órát vagy fent naponta a neten?

Ez egy pillanatnyi számszerű jelzése annak, hogy most épp ennyien figyelik, követik a munkámat és kíváncsiak arra, hogy mi minden történik a világhálón. Az internet a munkaeszközöm, ahhoz, hogy naprakész, hiteles ismereteim legyenek nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is, tudnom kell, hogy mi történik egy platformon. A netes témák, szakmai csoportok is a világhálón vannak és az engem érdeklő kulturális hírekhez is a neten jutok hozzá. Ez számszerűsítve bizony akár 10-12 óra, ha épp valami új tananyagon, kreatív feladaton dolgozom, akár több is. Természetesen mindezek mellett arra is figyelek, hogy legyenek kütyümentes napjaim is.

  • Miképp tudod összekapcsolni az önkéntes tevékenységedet a napi munkáddal?

Hétvégék, ünnepnapok, iskolai szünetek és esti extra műszakok jöhetnek szóba. Szerencsére mi magunk önkéntesek is olyan változatos időbeosztással élünk, hogy mindig akad szabad időpont.

  • Az elmúlt 13 éves önkéntes múltadból melyik emlékedet emelnéd ki, ami összekapcsolható az internetjogász munkáddal is?

A pultban a számítógépet könnyen kezelem és az új felületektől, helyzetektől se rettenek meg. Ez különösen jól jön a Jegymesteren vásárolt jegyek esetén, amikor be kell lépni a látogató fiókjába vagy más varázslattal kell előcsalni a jegyeket. Arra is volt már példa, hogy valaki felismerte a hangomat vagy épp az arcomat egy médiaszereplésből.

  • Édesanyáddal voltál-e már együtt az infopultban? Tudjuk, hogy a másik anya és lánya önkéntes pár ezt az időpontot minden év első napjára teszi, akkor ők ketten vannak az SZM pultjában.

Édesanyám (Fehér Katalin), a Szépművészeti Múzeum felújítása alatt csatlakozott az önkéntes csapathoz és bizony voltunk együtt a pultban.

Sok sikert kívánok munkádhoz az új évben. Még egy utolsó kérdés. Ha van energiád vállalnál-e előadás-sorozatot a „Netezz biztonságosan, tudatosan a világhálón!” címmel, nekünk, érdeklődő önkénteseknek? A válasz: igen.

Az ÖMÉ Önkéntes videólánc https://youtu.be/9ln94zVYJ0M

 

 A képeket Dr. Baracsi Kati képtárából illesztettem az interjúba. A térközi szoborról a felvétel Amszterdamban készült a mobiltelefon fényfesztiválon.

 [1]Még egy ilyen párosunk van, Moór Andrea és Moór Gabriella

 

 

  1. január 16.

Kérjük önkéntes olvasóinkat, írják meg a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. vagy a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre, érdekelné-e őket az említett előadás-sorozat.

 

Tóth Ágnes

 

 

[1]Még egy ilyen párosunk van, Moór Andrea és Moór Gabriella

 

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.