A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Szép, új világ…tényleg?

Hol is kezdjem? Talán ott, hogy a napokban kaptam egy videót az egyik barátunktól, és mivel kicsit hosszúnak tűnt, nem néztem meg azonnal, csak egy későbbi időpontban, otthon a laptopon, ráérősen.  Így utólag úgy gondolom, hogy jól tettem, hiszen ami a tartalmat illeti az nem egykönnyen emészthető, az egyik ámulatból a másikba esik az ember, szörnyülködik, elcsodálkozik és a végén rengeteg kérdéssel és kétséggel fejezi be a „mozizást”. Türelmetekkel nem visszaélve, elárulom, hogy a videó témája a Mesterséges Intelligencia (MI), azaz Artificial Intelligence (AI) volt.

Én igazából először 2017-ben találkoztam az MI-vel, egy ENSZ megbeszélés keretén belül, ahol az igazi VIP vendég Sophia, az első emberszerű robot volt. Számomra már akkor megdöbbentő volt Sophia kinézete, mozdulatai, hangszíne és nem utolsósorban gondolatai, illetve válaszai, amiket a hozzá címzett kérdésekre adott. Természetesen elsősorban a globális problémákkal kapcsolatban kérdezték, de most a teljesség igénye nélkül csak egy válaszát idézem: ”Az MI segíteni tud az embereknek abban, hogy a világ erőforrásait, mint például élelmiszert és energiát, hatékonyan osszák el a rászorulók között”.  Hát igen. Nem is lenne rossz, ugye? Megoldhatók lennének a világ, különösen a fejlődő világ, évtizedek óta húzódó válságai? Kiküszöbölhetők a sokszor gyarló emberi tényezők? Már akkor is rengeteg kérdés kavargott szerintem mindenki, és nemcsak az én fejemben.

Az élet persze aztán sodorja az embert erre, meg arra, meg aztán minden újdonság csak a következőig tart, megy tovább a nagybetűs élet. Arról még olvastam valahol, hogy Sophia megkapta a szaúd-arábiai állampolgárságot egy konferencia alkalmával (bizony, így van), és több joga van, mint egy szaúd-arábiai nőnek. Ez a tény és a robotok még sok más területen történt „bevetése” persze előrevetít egy csomó kérdést, problémát, jogi értelmezést a robotok elterjedésével és alkalmazásával kapcsolatban, ami véleményem szerint rohamosan halad előre.

Manapság a közvélemény főleg az online felületek és alkalmazások térhódításával, a mindennapi életünkre való kihatásával, a fiatalok függővé tételével és a metaverzum eljövetelével van elfoglalva. Kinek van ideje még a robotok térnyerésével is foglalkozni? Pedig nagyon is időszerű a téma.

És itt kanyarodnék vissza a fent említett videóhoz, melyben Horváth András blogger mesél az MI egyik programjával (csak a nevét ne kérdezzétek) való beszélgetéséről. Igen, tényleg beszélget vele. Láthatóak a kérdések és a válaszok és ami igazából engem lenyűgözött, és ami miatt tollat ragadtam, azok a képek, amiket az MI „alkotott” másodpercek alatt a hozzá intézett kérésnek megfelelően.

Van itt minden: autók, gyerekek, épületek, égitestek, állatok és művészi képek. Fantasztikus grafikai megoldások, színhasználat és képzelőerő, de még milyen!

Grafikus legyen a talpán aki jobbat és érdekesebbet alkot. Ez még csak csak. De néhány másodperc alatt? A blogger kérte például az MI-t, hogy többféle stílusban rajzoljon vörös hajú nőket. Az eredmény elképesztő. Képek Andy Warhol, Frida Kahlo, Monet, Da Vinci stilusában.

    

És ekkor jött a döbbenet. Mi lesz a művészettel, a művészekkel? Mi lesz a változatossággal, az egyedi stílusjegyekkel? Milyen verseny vár a fiatal képzőművészekre, illetve hol lesz az igazi alkotás élménye, a vajúdás szépsége egy-egy mű megszületése alkalmával?

Nagyon remélem, hogy ez valóban nagyon távoli jövő, illetve, hogy az emberiség megőrzi a szépség, a művészetek, a kézzel való alkotás iránti fogékonyságát a jövőben is. És persze, tudjátok, minden szentnek maga felé hajlik a keze.....belegondoltam, hogy pár év múlva majd Sophia húgai állnak az információs pultban a Galériában meg a Szépművészetiben, és adják a felvilágosítást, több nyelven. Na ezt már nem! Minket nem olyan könnyű helyettesíteni. Azt a sokféle kérdést (hová érdemes itt menni, mit lehet itt látni, hol ebédeljünk, milyen nyelvet is beszélnek itt stb.) megválaszolni olyan felkészültséggel, sokszor humorral, de leginkább türelemmel és emberséggel,  ahogy az önkéntesek teszik, azt egy robot sem képes utánozni. Úgyhogy a mi pozíciónk  robotálló és jövőképes. Megnyugodhatunk.

Ja, bocsánat. Majdnem elfelejtettem. Az emlegetett videó az alábbi linken érhető el:

https://youtu.be/GQD6shFxVMA

 

Kovács Mariann

  1. január 30.

Forrás:  UN News Center (Sophia képe) és Horváth András videója

 

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.