A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Hat Hét

Titkok, tabuk, stigmák

Elsőfilmes magyar rendező alkotása: Hat hét

 

Zsófi középiskolába jár és versenyszerűen ping-pongozik, komoly esélye van a sportág élvonalába kerülni. A lány keményen küzd, nagyon szorgalmasan edz, - majd állapotos lesz. Fel tudja-e nevelni apa nélkül, nagyon labilis családi háttérrel a gyereket, vagy adja örökbe a régóta kisbabára vágyódó házaspárnak? A szülés után – a magyar törvények szerint - hat hete van mindezt eldönteni – erről szól Szakonyi Noémi Veronika filmje.

 

A Hat hét-ben először azon izgul az ember, hogyan dönt Zsófi – odaadja-e az egyébként nagyon szimpatikus, régóta babára vágyó házaspárnak nyílt örökbefogadási eljárás keretén belül a kisbabát, vagy az utolsó pillanatban mégis meggondolja magát. (Nem fogom elárulni, mi a vége – nézzétek meg!) De közben döbbenten látja a néző, mi mindennel kell megküzdenie Zsófinak: labilis, saját gyerekei nevelésére sem mindig alkalmas anyjával, a húga segítésével, az iskolával, a sok edzéssel – amit egyébként nagyon szeret. És persze ott van – pontosabban nincs ott – a gyerek apja, aki hallani sem akar a dologról. Valahogy a férfiak szinte alig vannak jelen ebben a történetben, hiányuk szinte ordító.

Az csak „természetes”, hogy a fiatal lány titkolja a terhességét – edzőjét ugyan beavatja, de a külvilág számára sérvműtét miatt marad ki az edzésekről a szülést megelőző hetekben. Egy civil szervezet segíti őt és a leendő örökbefogadókat a nyílt örökbefogadási eljárás során.

Titkok, stigmák, tabuk – ez sajnos nemcsak a nem kívánt terhességet, de az abortuszt, a vetélést, sőt akár még azt is körbelengi, ha valaki egyedül neveli a gyerekét – mondta a fiatal rendező egy vetítés után, melyen alkalmam volt részt venni. „Szeretem az olyan témákat, ahol mindkét félnek megvan a maga igazsága” - mondta Szakonyi. A film valójában dokumentumfilmnek indult – a rendező és alkotótársa, férje, Vincze Máté – rengeteg olyan életet adó anyával beszélt, aki a szülés után rögtön örökbe adta babáját. Sok-sok interjú után ráébredtek, jobb lesz a játékfilm, hiszen ezek olyan témák, amelyekről csak kamera jelenléte nélkül mernek igazán őszintén beszélni az érintettek. De a történetet egy valódi lány élete inspirálta – és ezt a film minden másodpercében érezzük. A sokszor sivár helyszínek, a zsúfolt lakótelepi lakás nagyon ismerős a nézőnek – bár a filmet valójában Budapesten forgatták, a rendező olyan helyszínt keresett és talált, ami szinte bárhol lehetne az országban.

Mint ahogyan a történet is. Bár a gyereküket ilyen módon örökbeadó anyák 20 százaléka leányanya és mélyszegénységben él, a rendező tapasztalata szerint a Rózsadombon és az Újlipótvárosban is előfordulnak hasonló esetek. Egyébként Magyarországon viszonylag sok az örökbefogadás, sajnos a leendő szülők többsége roma és fogyatékkal élő gyereket nem szeretne magához venni.

A Hat hét már eddig is rengeteg díjat nyert - egyike ezeknek a Miskolci CineFest fesztivál nagydíja, melyet erős nemzetközi mezőnyben szerzett – de nem ezért ajánlom. Hiteles, erős történet, - valahogy nem akar kimenni az ember fejéből még napok, sőt hetek múlva sem.

Külön említésre méltó Román Katalin, akinek első főszerepe ez a remek alakítás. Mint a rendező elmondta, őt a sokadik castingon találták meg – egyébként már többször próbált a Színház- és Filmművészeti Egyetemre bejutni, de nem sikerült neki. Balsai Mónikától és Takács Katalintól már megszoktuk, hogy nagyon jól játszanak – ebben a filmben sem kell csalódnunk bennük.

 

  1. július

                                                                                                                                              Török Katalin

 

 

 

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.