A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Dég varázsa

Dég varázsa

Egy nyári esős hétvégén - idén nyáron ebből több is kijutott – felkerekedtünk, és jól választottunk: a tavaly átadott dégi Festetics-kastélyt látogattuk meg (a Balatonhoz közel, Fejér vármegyében). A kastélypark páratlan élményt nyújt a 2 km hosszú tórendszerrel, a tóparti sétánnyal, a visszaépített színes hidakkal. A kastélypark fő látványossága, a kis szigeten álló Hollandi-ház, ami nemcsak kívülről szépült meg, de különleges kiállítással mutatja be eredeti funkcióját.

A Kastélyprogram keretében született újjá Dégen a Festetics-kastély, a honlap részletes tájékoztatást ad a látogatók részére: https://degikastely.hu/  A Pollack Mihály (1773-1855) tervezte klasszicista stílusban épült kastély-épületegyüttes joggal tarthat számot a látogatók csodálatára.

 

A Festetics családról

A 18. században a nemesi család két ágra bomlott: a híresebb – később hercegi rangra emelt – Festeticsek Keszthelyen, míg a másik köznemesi, majd grófi rangot szerző ág Dégen épített ki uradalmat. A dégi ág alapítója, Festetics Lajos (1732-1797) királyi tanácsos egy földszintes barokk kúriát építtetett a birtokon, ami a település egykori belterületének határán még ma is látható. A mai birtokot és a háromszintes kastélyt fia Festetics Antal (1764-1853) építtette.

A kastélyról

A parkolóból rövid sétaút vezetett a kastély főbejáratához, az impozáns előcsarnokban a tárlatvezetésre perceket kellett csak várnunk. Elhivatott múzeumpedagógus vezetett végig bennünket a földszinten elhelyezkedő termeken. Az első terem a Botanika szoba volt (az egykori szalon), ahol megismerkedtünk a Festetics család dégi ágának családfájával. A 200 éves múltra visszatekintve a kastély több generáción átívelő történetének lettünk előbb fül-, majd szemtanúi. Betekintést nyertünk a herbárium gyűjteménybe, megtudtuk, hogy Kossuth Lajos is hódolt a növénygyűjtés szenvedélyének. A Könyvtár szoba valamikor 4000 darabos gyűjteményéből megmaradt eredeti példányok itt kaptak helyet.A Klasszicista szoba (egykoron biliárdszoba, majd zeneszalon, később ebédlő) Pollack Mihályt, a kastély tervezőjét és munkáit mutatja be interaktív elemekkel gazdagítva. Tovább haladva a jobboldali sarokrizalitban szinte elbújó ovális alakú

Díszterembe (korábban Bálterem) léptünk. A téglalapba mesterien belefoglalt, kétszintes, lapos kupolás, négy félköríves fülkével bővített terem Pollack téralkotó művészetének kimagasló példája. A kastély földszintjének másik oldalán először a vetítőterembe léptünk, a család hobbijain túl részleteket láthattunk a Kincsem c. magyar filmből, amelynek több jelenetét itt forgatták. Festetics Sándor gróf (1882-1956) szobájában az eredeti asztalkát láthattuk, ami megmaradt az elmúlt évek viszontagságai után, felesége Károlyi Júlia (1883-1954) egykori hálószobájában empire bútortörténeti bemutatóban gyönyörködhettünk. A Kert terem videó felvételekkel, makettekkel mutatja be a klasszikus tájkert, közismert nevén „angolkert” történetét. A 300 hektáros (összehasonlításként a Margitsziget 96,5 hektár) angolkert múltját, több éves tereprendezését (2018-2022) és mai helyreállított építményeit megismerni, a 12 újjáépített hidat megtekinteni többórás sétát igényel.

 

A Kert terem videó felvételekkel, makettekkel mutatja be a klasszikus tájkert, közismert nevén „angolkert” történetét. A 300 hektáros (összehasonlításként a Margitsziget 96,5 hektár) angolkert múltját, több éves tereprendezését (2018-2022) és mai helyreállított építményeit megismerni, a 12 újjáépített hidat megtekinteni többórás sétát igényel.

 

A kastély emelete

Az emeleten állandó kiállítás keretében megtekinthető a szabadkőművesség története, „fellapozható” a digitális szabadkőműves szótár. Interaktív megoldásokkal átélhetjük az avatási szertartások jeleneteit, fény- és hanginstallációk segítenek a szabadkőműves szokások megismerésében.

 

Dég varázsát: a különleges természeti látványvilágot, a több száz éves fákat, a kastélyt, a titkos szabadkőműves társaságok gyűléseinek színhelyét látni kell. Évszakoktól függetlenül több órát érdemes erre a programra tervezni.

 

A kastély megközelíthető tömegközlekedéssel is: Siófokig busszal, vagy vonattal,

Siófoktól busszal Dég Béke téri állomásig, innen 25 perces séta a kastély bejáratáig. Visszafelé busszal Lepsény vonat megállóig, onnan vonattal Budapestre.

 

 

Tóth Ágnes

 

 

A képek a szerző felvételei.

 

  1. augusztus
Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.