A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Frici & Aranka

Frici & Aranka

Magyar tévéfilm, 2022.

Rendező: Tóth Tamás

Címszereplők: Bölkény Balázs & Szakács Hajnalka

                                                                                            *kép forrása port.hu

A filmet az imént néztem meg harmadszor. Nem könnyű mozi, noha Karinthy Frigyes nevét hallva legtöbbünknek azonnal fülig ér a szája.

A történetben engem nem is annyira Karinthy, mint inkább Böhm Aranka személyisége, illetve az a szerep izgat, amit ő ebben a hullámvasúthoz hasonló kapcsolatban játszott.

A film Budapest felülnézetével kezdődik, majd ráközelít az Andrássy útra, melyen 1913-ban Karinthy Frigyes sétál, és a feje tele van világmegváltó tervekkel. (Nem hagyhatjuk úgy itt ezt a földet, mint ahogyan találtuk…)

Majd átrepülünk 1917-be, Berény Róbert műtermébe, aki éppen a 24 éves Végzet Asszonyát, Böhm Arankát festi, aki úúúúgy unatkozik. A férje a fronton, kisfia a nörsszel, ő meg csak teng-leng, sehol egy új kaland.

Aztán látjuk a századelő irodalmi fenegyerekeit, amint nap mint nap a New York kávéházban gyülekeznek, míg a budai úrinők a Hadikban múlatják az időt.

Az asszonycsapat királynője a nyughatatlan, vibráló, kacér Aranka, aki unalma elűzésére új játékot talál ki: puskavégre kapni és elejteni egy irodalmi nagyvadat. Nevezetesen azt a Karinthy Frigyest, aki már 25 évesen így mutatkozott be:

─ Karinthy vagyok, térjen magához!

1920-ban vagyunk. Az író két éve veszítette el a feleségét, egy csodálatos, gyöngéd nőt, gyermekének anyját.

Ám Aranka tudja, hogyan kell huszárosan rohamozni. Ő sose hátrál meg, eszközeiben nem válogat, a legdurvább módszerektől sem riad vissza. 

Nagy ellenlábasa, Kosztolányiné Harmos Ilona így ír róla:

„Afrikai nő. Ez determinálja jó és rossz tulajdonságait. Fekete és fényes. Fényes és fekete, mint egy arab paripa, éles, mint egy arab kés, és olyan embertelen is.”

A házasság még abban az évben megköttetik. Ettől kezdve Frici Aranka legnagyobb trófeája, akit (vagy amit?) egy pillanatra sem enged ki a karmai közül.

Durva jeleneteket látunk. Oda-vissza. Aranka minden alkalmat megragad Frici sértegetésére (kókadt dákójú), de a férj is nagyokat döf belé, mint például: ─ Mondja drágám, a Sándor nem udvarolt magának? ─ Melyik Sándor? ─ Hát a Petőfi.

A házastársi hűség egyiküknek sem volt erőssége.

Állítólag egyszer valaki megkérdezte Arankát:

─ Milyen jogon kéred számon Frici hűtlenségét, mikor te magad hűtlen vagy hozzá?

Mire Aranka: ─ Elég disznó, hogy tűri. Én nem tűröm. 

Így tovább, egészen az agytumorig, amikor a démoni Aranka átváltozik aggódó hitvessé. Sápadt, remeg a szája. Végignézi a műtétet, ott ül a lábadozó Karinthy mellett.

Aztán, amikor az író felgyógyul, és visszatérnek a dicsőséges szép napok, Aranka újrakezdi a gyötrést.

  1. augusztusában járunk. Frici és Aranka egy elegáns siófoki étterem kerthelyiségében ebédelni készül. Az asszony éles hangon dirigálja a férjét. Húzza ki magát, ne szürcsöljön úgy, mint egy disznó… és így tovább. Már mindenki őket figyeli. Karinthy hirtelen feláll és kitántorog. Bent valaki felvisít. Meghalt!

A film vége igazi döbbenet. Arankát látjuk, a „legnagyobb magyar író özvegyét”, ahogy tágra meredt szemmel bámul ki az Auschwitzba induló marhavagonból.

Micsoda sors. Egy kötéltáncosé, aki végül lezuhant. 

Én azt gondolom, hogy méltó társa volt Karinthynak. Nem hagyta ellustulni, testileg és lelkileg forrponton tartotta.

Ez is lehet élethivatás, nem?

A film érdekessége még, hogy az egyik kávéházi jelenetben a dizőz Karinthy Vera. Különleges arc és hang.

A film letölthető a <jobbmintatv.online> oldalról.

 

Karinthy kedvelőinek figyelmébe ajánlom a B32 Galéria és Kultúrtér Utazás a koponyám körül c. darabját. Karinthyt Scherer Péter játssza. Fantasztikusan.

Szathmári Ágnes

Budapest, 2023 szeptember

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.