A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Októberben a színek és a fények világában jártam

Kedvcsinálómban azt a sorrendet követtem, ahogy ellátogathattam 3 város, 3 múzeumába: Pécs, Veszprém és Balatonfüred. Ezek a városok már önmagukban is nagyszerű őszi programokat kínálnak. A kiállításoknak helyet adó épületek a korszak építészeti stílusát tükrözik a neoreneszánsz, a szecessziós és az eklektikus motívumokkal.


 

A megtekintett három magyar művész festői alkotásaiban közös pont a színek, a fények, az egyéni színvilág, a színkombinációk keresése és ennek egyéni megvalósítása. Csontváry Kosztka Tivadar és Egry József dél-itáliai útjaik során megfestett képeiken a mediterrán színvilág hatását követhetjük nyomon. Maurer Dóra életművének hommage (tiszteletadás) újszerű művészeti ágából láthatunk válogatást.

Csontváry festményeit először a 80-as években csodáltam meg Pécsen a családommal, ahol a Magányos Cédrus alkotás valamennyiünket magával ragadott. Az 50 évvel ezelőtt megnyitott Csontváry Múzeum előtt a fák magassága is jelzi az idő múlását. Az épület emeletén található öt teremben időrendben mutatják be a művész mintegy félszáz alkotását. A legnagyobb teremben láthatjuk nagyméretű festményeit, majd a negyedik teremben a két cédrust egymás mellett. Az 1910-ben készült szénrajzok, kompozíció tervek és vázlatok az utolsó alkotói korszakát jelzik. A múzeum folyosóján a Csontváry Pécsett című fotósorozaton nyomon követhetjük a Csontváry művek Pécsre érkezésének, restaurálásának, a kiállítás felépítésének és a megnyitó eseményének történetét. A Csontváry 170 időszaki tárlat a fővárosi kiállítás után, november 5-éig a pécsi Janus Pannonius Múzeumban tekinthető meg https://www.jpm.hu/kiallitasok/csontvary-170. Az utazás, a jelentős távolság (222 km) ellenére is megtehető egy nap alatt, az állomástól helyi busszal a városközpontba jutunk (a Mecsek IC-re a helyjegy vétele a tervezett időpont előtt pár nappal ajánlott.).

 

A Veszprém 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat[1] keretében bemutatott Egry József 140 Balaton, Szicília, Nervi című életmű kiállítás különösen fontos volt számomra. Lyka Károly a „Balaton festőjének” nevezte, és valóban, az ő alkotásain keresztül láthatjuk a Balaton sokszínűségét, szépségét. A művész születésének 140. évfordulója alkalmából a megújult Laczkó Dezső Múzeum II. emeletén három teremben 140 műalkotását tekinthetjük meg. Mindegyik teremben találtam a Balaton által ihletett festményt. A sok részre tagolt, egyedi kialakítású kiállítási térben haladva, az életének főbb eseményeit mesélő festő hangját hallgatva, a vetítőt követve, a fülhallgatón keresztül a 30-as években vele készült rádiós beszélgetések nyomán megismerni véljük a szűkszavú, a művészetnek élő festőt. A híg olajjal és pasztellel (olajpasztell technika) festett balatoni naplementék, a vihart követő szivárványok színei a folyamatosan változó természetet ábrázolják. Itáliába gyógykezelés céljából utazott több alkalommal is, az ebből az időszakból eddig kevésbé ismert alkotásaival is találkozunk. Az időszaki kiállítás október 29-ig tekinthető meg a Laczkó Dezső múzeumban (Erzsébet sétány 1-3.), a veszprémi egyetem mellett, 10-15 perc sétára a távolsági busz végállomásától.

 

„A festés, filmezés vagy a fotózás számomra a tájékozódás

médiuma, helyzetek és benne a magam helyzetének

a megértése, szóval megismerési folyamat.”

(Maurer Dóra)

 

Maurer Dóra műveiből A struktúra tematizálása című időszaki kiállítást nézhetjük meg Balatonfüreden a Vaszary Villa Galériában. A magyarországi neoavantgárd, a geometrikus absztrakció és a szisztematikus festészet kiemelkedő alkotójának mottója foglalja össze legpontosabban a kiállítás anyagát. A Vaszary Galéria 12 kamaratermét bejárva megbizonyosodhatunk Maurer Dóra több mint hat évtizedes alkotói tevékenységének, művészetének sokszínűségéről. A tematikus kiállítás a művész korszakait időrendben követi, a ’70-es években a grafikai nyomólemezről a fotóra, mint médiumra és a mozgásfázisok rögzítésére, kísérleti filmekre helyezte a hangsúlyt. A ’80-as évektől a kvázi-képekként jelölt műcsoportban a felnagyított részletek foglalkoztatták, a fotózás és a film sokat segítette egyedi festészetének megvalósításában. Ezt követte a ’90-es években a kvázi képek tanulságainak összegzését követő játékosabb, kötetlenebb Quod libet-sor darabjai.

A 2000-es évektől készülő overlapping (egymást fedő) műcsoportból, az egymásra festett színekből alkotott festményekből is válogatott a kurátor. Az életmű újabb sorozatának alkotásairól, az IXEK-ről, a „Lépésváltás-frissítve!” MNG állandó kiállításhoz kapcsolódva beszél a művész a 7perces videóbanhttps://www.youtube.com/watch?v=eMQc63h_osA 

Beszél az alkotás lépéseiről, a „Pingvin” sorozatáról, a színek világáról: a lila, a csúnya színekről. Önmagát vizuális művésznek tartja. A videón rendkívül szuggesztív, elhivatott művészt ismerhetünk meg. Az időszaki kiállítás január 6-ig tekinthető meg Balatonfüreden a Vaszary Galériában. A távolsági autóbusz végállomásától, ami egyben a vasútállomás is, indul helyi busz vagy 25 perces sétával közelíthető meg a Balaton felé haladva a Vaszary Villa.

 

A képek a szerző felvételei.

 

 

Tóth Ágnes

  1. 10. 09.

 

[1] Európa Kulturális Fővárosa rendezvényeihez (Veszprém-Balaton 2023) programjai keretében több időszaki kiállítás megtekintésére van lehetőség az év végéig.

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.