A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

„Nem halok meg” című film - ajánló

Einspach Gábor műkereskedő, galériatulajdonos több éves küzdelmét a rákbetegséggel dokumentálja a film. Nem egy átlagos honfitársunk útját követjük nyomon. Véleményem szerint a film figyelmet érdemel, e betegség összetettségének, megküzdésének állomásai tanulságokkal szolgálnak.

Az elmúlt negyedévben sok magyar filmet láttam, közülük több az Inkubátor program támogatásával valósult meg (az Elfogy a levegő, a Valami madarak). A program 2015 óta működik a pályakezdő-, elsőfilmesek támogatására hivatott, napjaink hazai aktuális témáiról. A kreatív megoldásokat, energiákat mozgatósító alkotások létrehozása kis költségvetésből történik. Ezek a filmek bizonyos szempontból nem veszik fel a több millió dollárból alkotott, pazar szereposztású filmekkel a versenyt, de megmutatják, hogy vannak érdekes, figyelemreméltó - a XXI. századi Magyarországot érintő - kérdésekről fontos mondanivalójuk, ideájuk, kritikájuk.

Önkéntes munkám területének a kiválasztásában alapvetően meghatározó volt a művészetek iránti érdeklődésem, kiemelten figyeltem a rendszerváltás utáni műgyűjtők, új galériatulajdonosok színes világát, tehát sokféle indíttatású kíváncsiság terelt a film megtekintésének irányába.

A Nem halok meg Dér Asia január elején bemutatott (az Inkubátor program keretében készült) követéses dokumentumfilmje figyelemreméltó, sokunkat foglalkoztató kérdéseket oszt meg. A hasnyálmirigyrákkal diagnosztizált kortárs műgyűjtő és galériatulajdonos, Einspach Gábor történetét, a betegséggel folytatott küzdelmét követhetjük nyomon öt éven keresztül. A rendezőnő filmet akart készíteni erről a ma is tabutémaként kezelt betegségről, a gyógyulás esélyeiről, a betegség alakulását befolyásoló különböző tényezők szerepéről.

A film főszereplőjének a statisztikai adatok alapján - örökletes tényezők, a daganat  nagysága, a rák fajtája - pár százalékos esélyt adtak az életben maradásra, a gyógyulásra. Több szerencsés körülménynek köszönhetően,- korán diagnosztizálták, az operáció előtt kemoterápiás kezelést kapott, a műtét sikeres volt - a szervezet fájdalmas küzdelmekkel, de jól reagált. Segítette ezt a pozitív utat, folyamatot az élni akarás, a betegséghez való hozzáállás, a betegségtudat kiszorítása és a folyamatos önelemzés. A filmnek több címet is adtak az alkotók, a Nem haltam meg volt az első munkacíme. A végleges cím a jelenidejűséget, a reményt fejezi ki.

A betegségből a gyógyuláson (tünetmentességen) túl - a küzdelem feldolgozásában - közönségtalálkozók, is nagyban hozzájárultak.

A filmhez kapcsolódóan az interneten számos beszélgetést lehet meghallgatni a filmet forgalmazó Mozinet YouTube csatornáján:

https://mozinet.hu/2024/01/01/mindenkinek-megvan-a-sajat-utja-ebben-a-betegsegben-orvos-toth-einspach-veiszer-nagylatoszog/

 

A filmben megérintettek korunk festményei, (ezek a László Kórház falait díszítik), mintha a Lépésváltásban járnék. Az itt kezelt rákbetegek az elmúlt évek avantgárd kiállításaiba tekinthetnek be. A művészet szépségének, sokoldalúságának bemutatásával a rendező részben ellenpontozza a beteg szenvedéseinek nyomasztó hatását. Megrázó volt a főszereplő két fiának segítése, folyamatos jelenléte, szorongó tekintete. A hozzátartozókat hosszú ideig kíséri a bizonytalanság, a tehetetlenség nyomasztó érzése. Az a vonzerő, amit a főszereplő kisugároz, lenyűgöző tekintete, ereje, tartása végig nagy hatást gyakorol a nézőre.

 

  1. február Tóth Ágnes

A fotó Einspach Brúnó felvétele

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.